Iskola története

2. sz Általános Iskolától a Vörösmarty Iskoláig

A mai Lenti Vörösmarty Mihály Általános Iskola épületében l972-ben kezdődött a tanítás – az akkor 2. sz. Általános Iskola nevet viselő intézményben. Lenti Járás egyik központi intézményeként évtizedek óta gyermekeket fogad a környező 52 településről.

Az intézmény pedagógiai programjának gerincét az idegen nyelvek tanítása, a korszerű, emelt óraszámú informatikai képzés, a kiscsoportos matematika – és nyelvi felkészítés adja. Emellett kiemelt területként kezeljük a művészeti nevelést, a színes sportélet biztosítását. Hisszük, hogy mindennapjainkban egyenlő hangsúlyt kell fektetnünk a tehetséggondozásra és megsegítést igénylő gyermekeink felkészítésére.

Művészeti fejlesztő (festés, színjátszás) foglalkozásainkon igyekszünk gyermekeink szépérzékét, kézügyességét és kommunikációs kultúráját fejleszteni kézilabda, labdarúgás, kosárlabda és atlétika-versenyeken gyermekeink évről-évre bizonyítják ügyességüket, mozgás iránti elkötelezettségüket. E tanévtől sakk-foglalkozásainkon csaknem ötven tanulónk jeleskedik.

Lehetőséget biztosítunk továbbá művészeti iskolai telephelyként zeneiskolai és néptánc tanulmányok folytatására is.

Célunk, hogy sokszínű, de mértékkel választható foglalkozásink által biztosítsuk tanulóink harmonikus esztétikai, lelki, szellemi és testi fejlődését.

Eredményeink igazolják, hogy az iskola egyrészt megfelel Alaptantervünkben megfogalmazott követelményeknek, ugyanakkor a szülői elvárásoknak is: különböző országos versenyeken a természet- és társadalomtudományok területén, a számítástechnika, az idegen nyelv, matematika, magyar irodalom, művészeti és a sport területén tanulóink évek óta jeleskednek.

Eredményes nevelő oktató munkánkat és tehetséggondozó tevékenységünket 2003-ban Pedagógiai Nívódíjjal ismerte el a Zala Megyei Közgyűlés.

Lenti Város Önkormányzatának döntése értelmében 2008-ban Zalabaksa község, valamint társönkormányzatai kérésére Intézményfenntartó Társulás létrejöttével jelentősen megnőtt az iskola beiskolázási körzete, 2009-ben Kissziget és Zebecke községek fordultak befogadási kérelemmel Lenti felé. Mindez a nehéz szociális környezetből érkező kisgyermekek befogadását is jelentette intézményünk számára. Ezen időponttól jelentősen megnőtt a hozzánk járó hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek száma, ami meghatározza feladataink irányát.

Tanulóink 16 osztályban tanulnak, emellett az alsó tagozaton valamennyi osztályfokon napközis csoportban, a felső tagozaton három tanulószobás csoportban látunk el 236 gyermeket.

Általános iskolában 33 fő pedagógus és 3 óraadó, 2 fő pedagógiai munkát segítő, 7 fő technikai dolgozó biztosítja a zavartalan feladatellátást. A jogszabályban foglaltaknak megfelelően szervezzük a mindennapos testnevelést.

Hetente 80 tanórát, 14 választható órát tartunk a tornateremben, ill. a hozzá tartozó tornaszobában, jó idő esetén a tágas sportudvaron. A tornaterem délutáni kihasználtsága napi szinten is meghaladja a 100%-ot, sportolásra még hét végén is rendszeresen bérlik a különböző sportszervezetek, csoportok.

Az alapfeladat ellátását 16 tanterem és 10 szaktanterem, 15 IKT-terem biztosítja. Az osztálytermek felszereltsége jónak mondható, a gyermekek esztétikus környezetben, megfelelő higiéniás feltételek mellett tanulhatnak.

Az épületen 2021-ben pályázat keretében teljes felújítást tervez a fenntartó, melynek keretében cserére kerülnek a nyílászárók, a fűtési rendszer és a világítás, szigetelésre a külső falak és a tetőrész, az esőlevezetés is megoldódik, megújulnak a tantermek, az udvari létesítmények, új taneszközök kerülnek beszerzésre.

Iskolánk környezete rendezett, játszóudvarunk, sportudvarunk nemcsak tanulóink, hanem Lenti Város lakossága mozgásigényét is kielégíti.

Tanítványainkat szeretettel és következetesen neveljük. Értékünk különösen, hogy nemzeti, helyi és pedagógiai hagyományaink őrzésére nagy hangsúlyt fektetünk. Emellett nyitott szemmel járunk, és fogékonyan reagálunk korunk változásaira. Igyekszünk jó példát mutatni gyermeknek, szülőnek. Valamennyien törekszünk arra, hogy jó partneri kapcsolatok kiépítésével, közösségi tevékenységeink által megfeleljünk Lenti Város vezetésének, lakosságának, megfontolt pedagógiai tevékenységünkkel segítsük gyermekeink jövőjét.

Lenti, 2019. november 1.

Farkas Katalin

intézményvezető